środa, 2 lipca 2014

Poświęcenie ołtarza

Podziękowanie dla Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego
 ks. Stanisława Gądeckiego wygłoszone po ceremonii poświęcenia ołtarza 
w kościele pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym - 15.06.2014r. 


Księże Arcybiskupie!

W imieniu całej społeczności parafialnej składam z serca płynące podziękowania za poświęcenie nowego ołtarza w naszej odrestaurowanej świątyni. 
Dzisiejsza ceremonia jest  iskrą,   która na powrót rozpali płomień sprawowanych liturgii w naszym kościele, po czteroletnim jego zamknięciu. Uroczystość ta, jest też symbolicznym znakiem zakończenia prac remontowych, prac tak mocno angażujących parafię.

Dziękujemy księdzu Arcybiskupowi: za udzielone nam błogosławieństwo, trzy lata temu,  kiedy rozpoczynaliśmy prace Komitetu Ratowania Najstarszego Zabytku Tarnowa Podgórnego, za życzliwe dopingowane nas w trakcie kilkuletnich zmagań oraz za dzisiejszą obecność na końcu tej drogi.
Poczuliśmy się bardzo odpowiedzialni za wielowiekowe dziedzictwo parafii, dbając nie tylko o staranność wykonania ogółu remontu ale również o detale. W tej przepięknej polskiej, gotyckiej architekturze, staraliśmy się połączyć: wrażliwość,  na jak najwierniejsze zachowanie zabytku,  z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Prace objęły każdy fragment budynku, od fundamentów aż po dach. 
Myślę, że dostrzega dzisiaj ksiądz Arcybiskup na naszych twarzach  radość i dumę z osiągniętego sukcesu. Kościół stał się na powrót perełką Tarnowa Podgórnego a dla parafii cudownym miejscem świętym. 
Ufamy, że odrestaurowany kościół pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym jest również dla księdza Arcybiskupa  powodem radości - powrócił do życia w blasku jako cenny klejnot naszej Archidiecezji.
Remont świątyni odkrył i przybliżył nam niezwykle ciekawą i długą historię miejscowości oraz był okazją do poznania życiorysów wielkich proboszczów małej parafii, jacy przez stulecia tutaj pracowali. 
Uroczystością poświęcenia ołtarza, ksiądz Arcybiskup zainaugurował dzisiaj obchody 550- lecia powstania naszego kościoła parafialnego.

Dziękujemy, że w tak ważnym dla parafii dniu jest ksiądz Arcybiskup z nami.

Dziękujemy Panu Bogu, że na drodze naszego życia postawił to piękne zadanie.


Zdjęcia z uroczystości: