piątek, 14 września 2012

Ratujmy nasz najstarszy zabytek cz. 11


     Mamy całkowicie zakończony I etap remontu naszego gotyckiego kościoła p.t. „Wzmocnienie konstrukcji sklepienia i ścian nawy”.  Wszystkie prace zostały wykonane, odebrane i zapłacone. Jak już wcześniej pisałem, etap ten w miarę trwania, został poszerzany o prace dodatkowe, które racjonalnie same
narzucały się do wykonania w tym czasie. Były to: badania geologiczne wokół kościoła, wykonanie wykopów i badań fundamentów - konieczne do  wyznaczenia metod osuszenia murów i ich nośności
oraz dla wykonania projektu izolacji poziomych i sposobu odprowadzenia wód opadowych;  dalej:  to skucie elewacji całego kościoła i wysuszenie murów, dokonanie badań historycznych i konserwatorskich na odsłoniętych murach. Nie przewidziano również w projekcie i kosztorysie konieczności wyrównania powierzchni stropu  specjalną masą, przed samym wyklejeniem go na całej płaszczyźnie wzmacniającą siatką węglową. Zostało to zrobione. Wszystkie te prace przekroczyły oczywiście zakres i wysokość dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na etap I, która wynosiła 350.000 zł. Koszt całkowity dotychczasowych prac budowlanych wyniósł 420.000 zł. Rozliczenie to było możliwe dzięki szczodrości parafian i firm – sponsorujących to dzieło. Jak wiemy równolegle,  poza tą kwotą, z kasy parafialnej został opłacony remont dachu drugiego kościoła. Nie mamy żadnego długu, a na konto spływają powoli następne środki.  Zdajemy sobie sprawę, że teraz jesteśmy przed jeszcze większym, kilkakrotnie droższym wyzwaniem etapu drugiego.                
     Pierwszy Etap dał nam doświadczenie i potwierdził że możemy liczyć  na wsparcie parafian, na władze samorządowe, na ofiarność firm osiadłych na naszym terenie.  Pokazał, że mamy możliwości pozyskiwania funduszy państwowych na renowację naszego zabytku. Pracując prawie rok w tak zdeterminowanym zespole  pod przewodniczeniem proboszcza prezbitera Adama Prozorowskiego, nie tracimy wiary, że uda się nam to wielkie dzieło ukończyć w zaplanowanym jubileuszowym terminie, czyli w  2014 roku, na 550-cio lecie.
A pracy jest wiele. Etap II obejmuje remont „od piwnicy aż po dach”. Czeka nas: wymiana dachówki, wzmocnienie konstrukcji dachowej, nowe rynny i odprowadzenie wód opadowych,  nowe obicie wieży, nowe platformy  na I i II piętrze wieży oraz schody na wieżę, nowe drzwi oraz remont drzwi zabytkowych, pomalowanie ścian wewnątrz i renowacja fresków, nowa posadzka, położenie izolacji poziomej  w murach, ogrzewanie kościoła, nowa instalacja elektryczna i nowe oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne bryły kościoła, nowa elewacja, nagłośnienie, montaż wyposażenia kościoła, zagospodarowanie terenu.  Czeka nas ogrom prac wykonywanych w obiekcie zabytkowym, wymagających niezwykłej staranności i stałej konserwatorskiej konsultacji. Na to wszystko jest już wykonana   dokumentacja techniczna i kosztorysowa. W najbliższych dniach kończy się proces wyłaniania wykonawców na poszczególne zadania. Wtedy wystąpimy o wymagane zgody na rozpoczęcie prac do konserwatora zabytków i Starostwa Powiatowego. Chcielibyśmy ruszyć z pracami z jednym z wybranych zadań już jesienią.
Przed kościołem postawiona została tablica informująca o dotacji Etapu I przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Obok umieszczono historię naszego kościoła.
                 
Opracował
Kazimierz Szulc