wtorek, 15 stycznia 2013

Ratujmy nasz najstarszy zabytek cz. 15


Ekipa remontowa jest już na miejscu. Materiały na budowę dostarczone.

W ostatnim dniu roku 2012 został oficjalnie dokonany odbiór materiałów na dalszy remont kościoła, zakupionych z dotacji Gminy Tarnowo Podgórne oraz ze środków własnych parafii. Zgodnie z dokumentacją zakupiono:  dachówkę (na dach kościoła i wieżę), drewno na remont wieży i dachu (deski na obicie zewnętrzne wieży, deski na podesty i schody, belki konstrukcyjne pod podesty i schody, belki do konstrukcji więźby dachowej, łaty pod dachówkę) wraz z chemią budowlaną potrzebną do jego zakonserwowania i impregnacji oraz blachę na opierzenia dachu.


Aktualnie wykonywane są prace impregnacyjne zakupionego drewna, które mają chronić drewno przed grzybami, pleśnią, glonami, sinicą, insektami, wilgocią oraz zabezpieczać przeciwogniowo a nawet przed żerowaniem os. Trwają również prace porządkowe i przygotowawcze w wieży.

Wieża została dobudowana w 1790 roku do istniejącego już wtedy od 326 lat budynku głównego kościoła. Konstrukcja belkowa wieży jest bardzo solidna i spełnia dzisiejsze wymogi, jedynie w kilku miejscach, gdzie były zacieki, wymaga naprawy. Jednak nie wszędzie jest tak dobrze. Trzy podesty piętrowe wieży to deski przycięte pod wymiar i położone w większości bez solidnego mocowania. Są w wielu miejscach ruchome, do tego niezbyt blisko siebie położone, często z niebezpiecznymi przerwami, kolebiące się , przylegające jedynie ciężarem do konstrukcji. Chodzenie po takiej niepewnej podłodze na wysokości groziło nieszczęściem, szczególnie dzwonnikowi, który codziennie musiał tam wchodzić. Przez lata, połamane deski podestów były łatane przypadkowymi materiałami, jak choćby starymi drzwiami układanymi luźno w zarwanych miejscach.

Remont tutaj jest konieczny. Ekipa przygotowuje się do rozpoczęcia prac rozbiórkowych, sprawdzania możliwości montażu nowych podłóg i całkowitej wymiany drewnianych schodów wieży.
Uważny przechodzień spostrzegł powieszoną w grudniu 2012 na bramie ogrodzenia, nową tablicę informacyjną remontu kościoła – jego II etapu.

Kazimierz Szulc