czwartek, 8 listopada 2012

Historia kościoła


KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W TARNOWIE PODGÓRNYM

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych jest najstarszym murowanym obiektem sakralnym na terenie gminy Tarnowo Podgórne, wybudowanym w 1464 roku.
Typowo dla budownictwa średniowiecza, jest on kościołem orientowanym, skierowanym na wschód, w kierunku grobu Chrystusa w Jerozolimie. Kościół jest jednonawowy. Posadowiony na fundamentach z ułożonych kamieni. Wymurowany tak zwanym murem gotyckim polskim, stosowanym od XIV do XVI wieku.

Kościół ma sklepienie gwiaździste, w stylu gotyckim.  W roku 1787 zmieniono sylwetkę kościoła poprzez wykonanie wieży z drewnianą nadbudową, na której zamontowano 5 dzwonów. W roku 1889 dobudowano kruchtę z boku kościoła. W takiej formie kościół przetrwał do czasów obecnych.
Ołtarz główny, klasycystyczny pochodzi z 1787 roku.  Po bokach znajdują się rzeźby Mojżesza i Aarona, późnobarokowe, z połowy XVIII w. (rzeźby pełne w drewnie, ozdobione monochromią ze złoceniami). Główny obraz to  Wręczenie kluczy św. Piotrowi, barokowy z 1665 roku, olej na płótnie.
 Kolejne obrazy to:  Św. Anna Samotrzeć,  renesans, XVI w., olej na drewnie (najstarszy w naszym kościele), Matka Boska Śnieżna obraz z XVII wieku., olej na płótnie  z sukienką z drewna posrebrzanego,  Św. Jan Nepomucen,  barok,   XVII w., olej na płótnie,  Św. Paweł,  obraz o charakterze ludowym,  XIX w.
W ścianie przy prezbiterium wmurowane są trzy tonda, okrągłe płaskorzeźby wykute w marmurze przedstawiające św. Andrzeja, św. Piotra oraz kartusz herbu Nałęcz.
Na ścianach kościoła znajdują  się polichromie ze scenami figuralnymi.
Mamy również zabytki rzemiosła. Są to barokowe drzwi z kruchty do kościoła z XVIII wieku z zamkiem dwuryglowym oraz tak samo wiekowe drzwi z zakrystii do prezbiterium.
Prospekt organowy zbudowany został przez firmę A. Polzin z Poznania  w 1902 roku. Wokół nawy kościoła znajduje się 14 stacji drogi krzyżowej z początku XX wieku, wykonanych jako odlewy ceramiczne z polichromią.
Na zewnętrznej ścianie prezbiterium, znajdujemy rzeźbę  z XIX w.  Grupa pasyjna:   Chrystus na krzyżu,  rzeźba w drewnie a po bokach Maria i Jan, odlewy żeliwne.
Teren wokół kościoła był przez kilka stuleci, do końca XIX wieku, cmentarzem parafialnym. W 1900 roku vis a vis wejścia głównego, w osi kościoła, postawiono kaplicę cmentarną.